Pokazywanie postów oznaczonych etykietą galeria. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą galeria. Pokaż wszystkie posty

19 października 2017

Litera / Kompozycja / Plakat. Typografia plakatów polskich i szwajcarskich w latach 1945-2015


Fotograficzna retrospekcja z wystawy pt. "Litera / Kompozycja / Plakat Typografia plakatów polskich i szwajcarskich w latach 1945-2015" w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku z maja 2017.

12 listopada 2013

Britisz britisz, polisz polisz w CSW

Tych, którzy chcą sobie poprzypominać artystów lat 90-tych z polskiej i brytyjskiej sceny artystycznej, nie może zabraknąć na wystawie "BRITISH BRITISH POLISH POLISH". 15 listopada , czyli już w najbliższy piątek, będzie ostatni dzień trwania tej podsumowującej wystawy. Podsumowującej, gdyż przedstawia bardzo szeroki zbiór prac i stanowi bardziej przegląd niż jakąś refleksję nad trendami, czy kierunkami rozwoju sztuki ostatnich 20 lat w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Zachęcam do lektury opinii Katarzyny Kozyry na temat powyższej wystawy , która co ciekawe sama jest jedną z artystek prezentowanych w salach CSW (Piramida zwierząt i zdjęcia z serii: Olimpia) - http://katarzynakozyra.natemat.pl/76609,refleksje-na-temat-lat-90-i-dzisiaj-czesc-i

Damien Hirst, Away from the Flock (divided), 1995
Katarzyna Kozyra, Piramida zwierząt, 1993
Paweł Althamer, Autoportret, 1993

09 listopada 2013

In God We Trust do 11 listopada

David LaChapelle, Jesus Is My Homeboy: Intervention, 2003
To już ostatni dzwonek, dla którzy jeszcze nie zdążyli zobaczyć ostatniej szumnej wystawy w Zachęcie. Do 11 listopada br. będzie odbywała się wystawa "In God We Trust" przedstawiająca prace poświęcone wierzeniom i praktykom religijnym mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
W mediach wystawa jest głównie promowana przez zdjęcia Davida LaChapelle'a. Lecz lista artystów biorących udział w wystawie jest dłuższa: Nina Berman, Huma Bhabha, Peter Bogers, C-LEVEL Project (Eddo Stern, Peter Brinson, Brody Condon, Michael Wilson, Mark Allen, Jessica Hutchins), Erin Cosgrove, Dzine (Carlos Rolon), Jonathan Durham, Angela Ellsworth, Generic Art Solutions (Matt Vis and Tony Campbell), Anthony Goicolea, Guerra De La Paz (Alain Guerra, Neraldo de la Paz), Christian Jankowski, Joseph Johnson, William Klein, Oliver Laric, Nora Ligorano and Marshall Resse, David LaChapelle, Nate Lowman, Joanna Malinowska, Michael Murphy, Rashaad Newsome, Michael Rakowitz, Jay Rosenblatt, Martha Rosler, Andres Serrano, Jeff Sonhouse, Kim Sooja, Jim Shaw, Piotr Uklański, Jordan Wolfson, Shannon Taggart, Bill Viola.
Guerra De La Paz, Pieta, 2006
Generic Art Solutions, Głowa Świętego Jana Chrzciciela wg  cyklu Caravaggio, 2008
Generic Art Solutions, Pieta, 2009
David LaChapelle, Kanye West: Passion of the Christ, 2006
Wystawa: In God We Trust
Miejsce: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa
Czas trwania: od 6 września do 11 listopada 2013
Kurator: Maria Brewińska

16 lutego 2013

Weekendowa galeria: Maurizio Cattelan

 W związku z kończąca się wystawą "Amen" w CSW w Warszawie dziś w ramach weekendowej galerii przedstawiam twórczość Maurizio Cattelana.







W ramach wystawy "Amen" w warszawskim CSW prezentowane są także fotografie autorstwa Cattelana.


18 stycznia 2013

Otwarcie Galerii Sztuki XX i XXI w. w MN w Warszawie

Już dziś (18 stycznia) o 18.00 zostanie otwarta Galeria Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Same MN chce zerwać z opinią skostniałej instytucji, nie potrafiącej pokazać w sposób atrakcyjny sztuki współczesnej. Idea powstania galerii odbiega od dotychczasowych działań MN w Warszawie - jak piszą twórcy „nie będzie to jednak, jak dotychczas praktykowano, wystawa obrazów i rzeźb nazwana galerią sztuki. Znajdują się tutaj liczne grafiki i rysunki z lat 20. i 30., dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże. O odmienności Galerii stanowią nowe nabytki: zapisy akcji artystycznych i performance’ów z ostatniego czterdziestolecia, prezentacja twórczości tzw. kultury niezależnej lat 80. oraz wybór prac powstałych już w III Rzeczypospolitej, będących zalążkiem kolejnego rozdziału kolekcji sztuki Muzeum Narodowego w Warszawie.”

Zaprezentowane prace mają przedstawiać 100 lat polskiej sztuki współczesnej w pigułce. Wystawa zapowiada się ciekawie, gdyż ekspozycja będzie zawierała obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30., a także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia. Poza tym odbiór prac będzie dopełniała możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony (Android i iPhone). Na zwiedzających czekają dzieła Witkacego, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Tamary Łempickiej, Marka Włodarskiego, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Krasińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Łukasza Korolkiewicza, Zofii Kulik, Antoniego Libery, Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry, Jarosława Kozłowskiego i wielu innych twórców, niekiedy zapomnianych. Dostępne będą także prace multimedialne i filmy autorstwa m.in. Themersonów, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Oskara Dawickiego.

Galeria Sztuki XX i XXI wieku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Wernisaż: godz.18.00 18 stycznia 2013

Od 19 stycznia galeria dostępna dla szerszego grona odbiorców - godziny otwarcia:
wtorki–niedziele: 10.00–18.00
czwartki: 10.00–21.00
poniedziałki: nieczynne

14 stycznia 2013

Odnalezione dwa obrazy Bacciarellego


Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odzyskali dwa obrazy Marcellego Bacciarellego, które zaginęły w trakcie działań wojennych w 1939 roku. Obrazy znajdowały się w mieszkaniu warszawskiego kolekcjonera.

Na początku października ubiegłego roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zajmujący się poszukiwaniem skradzionych i zaginionych dzieł sztuki otrzymali informację, że dwa obrazy autorstwa Marcellego Bacciarellego  wystawiono w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Były to: „Poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej przez Salomona” oraz „Salomon otoczony niewiastami cudzoziemskimi  składa ofiary bogom pogańskim” potocznie nazwany „Ofiarą Salomona”. Informacje o aukcji pochodziły z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Policjanci dowiedzieli się, że obrazy te stanowią stratę wojenną Poznańskiego Towarzystwa  Przyjaciół Nauk. Do 1939 roku znajdowały się one w ówczesnym Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu a następnie zostały utracone w wyniku działań wojennych. Od tamtej pory losy obydwu obrazów były nieznane.

Analizując wszystkie dostępne informacje policjanci ustalili tożsamość prywatnego kolekcjonera dzieł sztuki, który wystawił obrazy w domu aukcyjnym na sprzedaż. 10 stycznia br. policjanci z Poznania przy udziale policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, zabezpieczyli obydwa obrazy. Znajdowały się one w mieszkaniu wcześniej ustalonego kolekcjonera. Jak się okazało, mężczyzna nie sprzedał obrazów. Dobrowolnie wydał policjantom obydwa dzieła sztuki.

W piątek, 11 stycznia br. obrazy zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zostaną przeprowadzone badania potwierdzające ich autentyczność.

Obrazy Bacciarellego to nie jedyne dzieła sztuki odzyskane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Ci sami policjanci odzyskali m. in. obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pierścień Prymasa Stefana Wyszyńskiego skradziony z Katedry Gnieźnieńskiej oraz starodruk Tomasza z Akwinu, skradziony braciom zakonnym w Krakowie.

23 listopada 2012

Czy nowa wystawa Cattelana wywoła skandal w Polsce?


W czwartek 16 listopada o 18.00 w CSW w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Amen” Maurizio Cattelana. Na otwarcie wystawy nie przybył sam autor, ale nie zabrakło przemówień kilku ważnych osobistości – dyrektor CSW Fabio Cavallucci, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektor Instytutu Włoskiego Kultury oraz ambasadora Włoch. Wystawę zorganizowała fundacja Sztuka i  Współczesność. Kuratorem przedsięwzięcia jest Justyna Wesołowska, która na wernisażu dziękowała partnerom instytucji za wsparcie w czasie 4-letnich przygotowań tego wydarzenia. Wśród osób, które przybyły na otwarcie, byli Anda Rottenberg, czy artyści, których prace prezentowane są w pozostałych salach CSW – Radek Szlaga oraz Maciej Stępiński.

Wystawie towarzyszy duże zainteresowanie mediów oraz zaangażowanie instytucji publicznych ( patronat ambasady czy ministerstwa). Ciągle podkreśla się, że „Amen” stanowi drugą największą ekspozycję prac Maurizio Cattelana po wystawie w nowojorskim Guggenheimie. Można się więc zdziwić, że w CSW prezentowane jest jedynie siedem prac, zaś ósma znajduje się w kamienicy przy ul. Próżnej 14 w centrum stolicy. W przypadku tego artysty jednak nie potrzeba zgromadzić wielu artefaktów, aby postawić dużo ważnych pytań i wywołać silne wrażenia na odbiorcach. Wystawa „Amen” stanowi prezentację ostatnich prac artysty poprzez, które Maurizio Cattelan stawia pytania o współczesne rozumienie śmierci, poświęcenia, przebaczenia, genezy zła w człowieku, narodowej tożsamości i historycznej pamięci. Aby zadać tak ważne pytania artysta używa często mocnych środków – przedstawia figury o bardzo rzeczywistym wyglądzie w stanie cierpienia – odbiorca nie może przejść obojętnie obok powieszonego dziecka, ukrzyżowanej kobiety, czy konającego konia. Organizatorzy wystawy nie widzą w tym działaniu artystycznym prowokacji, a zdolność do zadawania pytań i przenikania do świadomości i doświadczeń każdego człowieka.

Kuratorka wystawy zapowiedziała przybycie Maurizio Cattelana do Warszawy w trakcie trwania ekspozycji „Amen” w Zamku Ujazdowskim . Wtedy artysta będzie pracował nad specjalnym projektem związanym z miastem stołecznym.

Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie
Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa oraz ul. Próżna 14
Czas trwania: 16.11.2012-24.02.2013

02 lutego 2012

196 k.k. - wystawa nowych prac Doroty Nieznalskiej

Jutro (3 lutego) w Galerii Ego w Poznaniu o 19.00 zostanie otwarta wystawa prezentująca prace Doroty Nieznalskiej. "196 k.k." stanowi refleksję artystki dotyczącą wydarzeń z 2001/2002 roku, kiedy autorka instalacji "Pasja" została oskarżona o obrazę uczuć religijnych. To właśnie na podstawie paragrafu 196 kodeksu karnego ("kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważa publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch") w latach 2002-2010 toczyły się procesy sądowe, zakończone prawomocnym wyrokiem uniewinniającym. W poznańskiej Galerii Ego zostaną zaprezentowane fotografie oraz wideo. W najnowszych pracach artystka wykorzystuje symbole (swastyka, korona cierniowa) i gesty religijne (modlitwa), stawiając pytanie dotyczące istnienia granic artystycznej ekspresji. 

Wystawa: Dorota Nieznalska, 196 k.k.
Miejsce: Galeria Ego, Poznań, ul. Wrocławska 19
Czas trwania wystawy: 3 lutego - 3 marca 2012; czynne pn 12-19, wt-pt 11-19, sb 11-14

21 września 2011

Czy malarstwo jest w stanie przedstawić żywioły natury? William Turner w Krakowie


1 października w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpocznie się pierwsza obszerna prezentacja dzieł Josepha Mallorda Williama Turnera (1775-1851). Prace jednego z najwybytniejszych brytyjskich malarzy rzadko opuszczają granice rodzimego kraju. Tym bardziej wystawa „Turner. Malarz żywiołów” już teraz jest uważana za jedno z ważniejszych wystawienniczych wydarzeń roku. Cześć ekspozycyjna zostanie podzielona na pięć części związanych z motywami zaczerpniętymi z malarstwa pejzażowego: Ogień, Woda, Powietrze, Ziemia i Fuzja żywiołów. Zaprezentowane prace będą przedstawiać różne gatunki malarskie – pejzaż, tematyka marynistyczna, historyczna, pokazując przemianę i rozwój środków wyrazu w malarstwie Brytyjczyka.

William Turner uznawany jest wraz z Johnem Constable’m za największego pejzażystę. Jego prace jako pierwsze były w pełni uznane przez rynek jako pełne dzieła. William Turner znał twórczość Jean’a Cozens’a i stanowiła ona dla niego inspirację. W latach 90-tych XVIII w. zgodnie z modą na zainteresowanie własnym krajem William Turner podróżował po Anglii, poznając rodzime krajobrazy: walijskie jeziora, plebejski widok, średniowieczne klasztory i towarzyszące mu ciągle zjawiska atmosferyczne. To te ostatnie znacząco pobudzały jego wyobraźnię. Za rozkwit twórczości Williama Turnera uważa się podróż na stary kontynent, czyli okres rewolucji i czasy rządów Napoleona. W 1802 r. ze względu na zawieszenie broni pomiędzy Anglią a Francją, malarz ruszył przez Paryż, Lion, Sabaudię do Alp. Jego celem nie były Włochy, lecz alpejska przyroda. Przyjmuje się, że była to pierwsza taka wyprawa – skierowana tylko na obcowanie z naturą i kontemplację krajobrazów. Podziwane widoki stanowiły dla Williama Turnera inspirację przez 10 lat po powrocie do Anglii. Malarz eksplorował pamięć i notatki z podrózy, tworząc wykończone dzieła – akwarele i obrazy olejne. Ze względu na staranność ukazania zjawisk przyrody i pogody William Turner uznawany jest za prekursora realizmu. Malarz starał się oddać rzeczywisty obraz krajobrazu, nigdy nie dodając nic od siebie. Przedmiotem zainteresowania Williama Turnera były chwilowe efekty meteorologiczne, dlatego musiał wymyśleć nowe środki malarskie, aby przedstawić np. mgłę. Stosował podstawowe metody szkicując, ale używał specyficznego papieru oraz odpowiedniej kredki. Twórczość Williama Turnera spotkała krytyka, że artysta niepotrzebnie przedstawia rzeczy nie do malowania np. bryła białego lodowca we mgle lub chmurach, jak to było w przypadku obrazu „Przełęcz św. Gotarda”. Aby uchwycić tak trudne tematy, wykorzystywał biel kartki i biel gwaszy. Ponadto angielski malarz stosował różne techiniki, wykorzystując wosk, czy drapiąc papier. William Turner malował także wizje, które mogłyby mieć miejsce, ale były przez niego zmyślone np. burza na morzu. Artysta przedstawił lawinę, która zmiotła wioskę, choć nie był tego świadkiem. Malarz namalował obraz szpachlą, zdzierając miejscami farbę, aby przedstawić jak najbardziej realnie miazgę śniegu, chaos lawiny. John Ruskin skomentował tę pracę jako pierwszą, na której oddano kamień w ruchu, powodując, że odbiorca staje się uczestnikiem zjawiska lawiny. William Turner podejmował tematy historyczne, ale nigdy nie umieszczał na swoich obrazach postaci historycznych. Tak też było w przypadku pracy pt. „Burza śnieżna. Przejście Hanibala przez Alpy”. Artysta stopił temat historyczny i pejzaż. Praca Williama Turner’a stanowiła pewnego rodzaju reportaż, gdyż był on w Alpach i wiedział, co przeżył Hanibal. Nie był to obraz plenerowy, ale dzieło powstało na podstawie doświadczeń z pleneru. William Turner wybrał się w drugą podróż po Europie w latach 1817-1820, skupiając się na obserwowaniu zjawisk meteorologicznych, a nie zapamiętywaniu odwiedzanych miejsc. W 1834 r. artysta był świadkiem wielkiego pożaru w Londynie. W trakcie pożaru parlamentu malarz wykonał liczne szkice na podstawie, których powstał obraz „Pożar Izby Lordów i Izby Gmin”. Praca spotkała się z krytyką, iż niewiele na niej widać. Ponownie na obrazie autor stopił wydarzenie historyczne i pejzaż w jedno. Przedstawienie stworzone na podstawie akwareli, odwzorowuje rzeczywistość, sprawiając wrażenie, jakby obraz powstał w chwili pożaru. William Turner ukazał żywioł, a nie ludzką tragedię. Odbiorcy malarstwa musieli się przystosować do nowych ujęć tematów i innowacyjnych technik. Brak sylwetek ludzkich, niewyraźne, niewidoczne przedstawienie stanowiło novum.

Aby lepiej poznać twórczość Williama Turnera należy sięgnąć po „Niewinne oko”. Jest to obszerny wybór tekstów Johna Ruskina dotyczący sztuki. Selekcji treści oraz tłumaczenia w większości dokonał Jakub Szczuka , historyk teorii sztuki. Recenzję tej pozycji można znaleźć w  magazynie Art&Business nr 9/2011.

Wystawa: Turner. Malarz żywiołów 
Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny 
Czas trwania wystawy: 1 października 2011 – 8 stycznia 2012 
Wydarzenie zrealizowane przy współpracy: Tate Britain, Bucerius Kunst Forum, Turner Contemporary

16 września 2011

Wspomnienie Xawerego Dunikowskiego


W związku z kończącą się wystawą w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuję kilka prac Xawerego Dunikowskiego. Najpierw jednak trochę o wystawie - przy okazji imprezy mającej na celu uczczenie 30 lecia powstania Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku otwarto 9 lipca 2011 r. ekspozycję  pt. "Niepokorny. Xawery Dunikowski". Prace rzeźbiarza będzie można oglądać do 18 września w Orońsku. Prezentowane prace należą do zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego  Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorem wystawy jest Joanna Turchała.

Xawery Dunikowski urodził się w 1875 r. w Krakowie. Żył 89 lat. Był rzeźbiarzem oraz profesorem. Wielki wpływ na jego twórczość miał okres spędzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny
(fot. Pudelek - Marcin Szala)

The Soul Escaping the Body (1918)
Królikarnia, Warszawa

27 lipca 2011

Powrót "Pomarańczarki"

Wczoraj Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zaprezentował obraz Aleksandra Gierymskiego "Pomarańczarka". Dzieło wróciło do Polski po kilkudziesięciu latach. Dzięki odnalezieniu obrazu na licytacji w Kunst und Auktionhaus Eva Aldag w listopadzie ubiegłego roku, rozpoczęto negocjacje z ostatnim właścicielem "Pomarańczarki". Koszty zwrotu obrazu oraz konserwacji pokrył PZU S.A. Obraz został przekazany Muzeum Narodowemu w Warszawie, do którego należał przed 1944 r. (,czyli przed zaginięciem). Dzieło Gierymskiego zostanie udostępnione publiczności po procesie konserwacji.
Aleksander Gierymski Pomarańczarka 1881 r. 
Muzeum Narodowe w Warszawie

13 lipca 2011

El Greco, Tycjan i Domenico Tintoretto w Krakowie

Dzięki Patrimonio Nacional od 13 lipca do 17 października w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można zobaczyć dzieła tak wielkich artystów jak El Greco, Tycjan i Domenico Tintoretto. Wszystko w ramach wystawy "Skarby hiszpańskiej Korony".

Partimonio Nacional de Espana jest instytucją zarządzającą dziełami przekazanymi przez hiszpańską Rodzinę Królewską społeczeństwu. Obiekty  prezentowane w ramach wystawy pochodzą z kolekcji królewskiej, pokazując przekrój gustu dworu hiszpańskiego od XV do XIX wieku. Wybrane dzieła są autorstwa kluczowych artystów hiszpańskich złotego wieku, będących na usługach monarchii, jak i okazyjne zlecenia europejskich twórców (z Flandrii, Włoch).

Dodatkowo muzeum we współpracy z Instytutem Cervantesa przygotowało atrakcje towarzyszące wystawie: wykłady, koncerty, gra miejska, zabawy edukacyjne dla najmłodszych, warsztaty tańca i kuchni hiszpańskiej.

Patronat honorowy nad wystawą objął JKM Król Jan Karol I i Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wystawa "Skarby hiszpańskiej Korony" trwa do 17 października
Miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie Al. 3 Maja 1 Kraków

06 czerwca 2011

Polsko-żydowski zamach na biennale

Nie sposób na początku czerwca nie wspomnieć o 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa dla Polski, gdyż nasz kraj reprezentuje po raz pierwszy artysta pochodzący z innego państwa. W Pawilonie Polonia prezentowana jest trzyczęściowa instalacja Yeal Bartany „... i zadziwi się Europa”.

Artystka pochodzi z Izraela(1970). W swoich pracach wykorzystuje różne media: film, fotografie, instalacje wideo i dźwiękowe.  Od kilku lat interesuje się historią stosunków polsko-żydowskich . Na wystawie „i zadziwi się Europa” można zobaczyć trzy filmy: „Mary koszmary” (2007), „Mur i wieża”(2009) i „Zamach”(2011), które dotykają zagadnień izraelskiego ruchu osadniczego, uprzedzeń rasowych, Holokaustu, marzeń i prawa do ziemi. Najnowszy z filmów można zobaczyć nie tylko na weneckim biennale, ale także do 21 sierpnia w warszawskiej Zachęcie.

54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji, Pawilon Polonia, 2/4 czerwca – 27 listopada 2011
Kuratorzy Pawilonu Polonia: Sebastian Cichocki, Galit Eilat
Warszawa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Sala Matejkowska, 3 czerwca – 21 sierpnia 2011
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...