03 listopada 2011

Rekin świata sztuki - Larry Gagosian


Larry Gagosian
[fot. http://priceofart.blogspot.com]
Larry Gagosian jest uważany za najpotężniejszego i najbardziej bezwzględnego człowieka świata sztuki.  To on jest w stanie zdobyć niemal każde dzieło. Ze względu na swoją bezwzględną postawę częściej jest porównywany do przedsiębiorcy niż stereotypowego marszanda. Gagosian posiada około dziesięciu galerii w różnych częściach świata – w Nowym Jorku, Londynie, Beverly Hills, Rzymie, Atenach, Paryżu, Genewie i Hong Kongu. Brytyjski magazyn „Art Review” w 2011 r. przyznał mu czwarte miejsce w rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata sztuki. Choś Gagosian nie podaje oficjalnych informacji, to przyjmuje się, że roczny zysk galerii Gagosiana wynosi 30 mln USD.

Gagosian nazywany Larry Go-Go, bo zawsze prze do  przodu, reprezentuje najdroższych współczesnych artystów, takich jak: Jeff Koons, Ed Ruscha, Damien Hirst, a także spadkobierców nieżyjących twórców – Andy Warhola, czy Alberto Giacometti. W Gagosian Gallery rzadko można znaleźć prace o wartości poniżej 100 tys. USD.

Lawrence Gilbert Gagosian urodził się w 1945 r. w Los Angeles jako syn księgowego i drugoplanowej aktorki. Początkowo pracował w agencji literackiej William Morris Agency, ale szybko zrezygnował z tej pracy na rzecz własnego biznesu. Na początku lat 70. otworzył mały punkt, w którym handlował plakatami. Plakaty wartości 2-3 dolarów oprawiał w ramy i sprzedawał 5 razy drożej.  Za zarobione pieniądze po roku Gagosian otworzył swoją pierwszą galerię sztuki.  Początkujący diler sztuki był świadomy rosnącego popytu na rynku dzieł sztuki w Los Angeles , gdyż miasto było pełne gwiazd i przedsiębiorców aspirujących do miana kulturalnej elity. Jednym z pierwszych klientów był przeciętny deweloper i debiutujący miłośnik sztuki – Eli Broad – dziś miliarder i jeden z najważniejszych kolekcjonerów świata. Pod koniec lat 70. Gagosian dzięki koneksjom marszandki Anniny Nosei poznał środowisko nowojorskich kolekcjonerów i artystów.  W tym czasie także zaprzyjaźnił się z legendą amerykańskich dilerów sztuki – Leo Castellim. Gagosian także nawiązywał przyjaźnie z artystami, w tym na początku lat 80. z Jeanem-Michelem Basquiatem. Początkowo handlował dziełami artystów o utwierdzonej pozycji w świecie sztuki np. Picassa, van Gogha. W ten sposób słabsze prace można było łatwo sprzedać początkującym kolekcjonerom. Gagosian zauważył, że w Los Angeles brakuje sztuki współczesnej, której mekką był Nowy Jork. Stąd podróżował pomiędzy Wschodnim a Zachodnim Wybrzeżem – na pierwszym kupował tanio, na drugim sprzedawał drogo. W 1986 r. w Nowym Jorku założył pierwszą galerię pod szyldem Gagosian Gallery. Dwa lata później Gagosian zapisał się na kartach historii poprzez zakup dla swojego klienta obrazu „False Start” Jaspera Johnsa za 17 mln USD, ustalając rekord za najdroższe dzieło żyjącego artysty. Od tego czasu Gagosian pośredniczył w wielu rekordowych transakcjach. W 2003 r. uczestniczył w sprzedaży „Woman III” Kooninga z kolekcji Davida Geffena za ponad 137 mln USD Stevenowi A. Cohenowi. To jedna z najbardziej spektakularnych sprzedaży prywatnych. Inny rekord to sprzedaż „Turquoise Marilyn” Andy Warhola za 80 mln USD, czyli ustanowienie najwyższej wartości za obraz tego artysty. Szacuje się, że na koncie Gagosiana znajduje się 200 mln USD. Gagosian nie zdradza w wywiadach, ile wynosi jego marża. Zwyczajowa prowizja dilera wynosi od 10 do 20 procent wartości dzieła.  

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...