20 marca 2014

Wystawa twórczości Aleksandra Gierymskiego w MNW

Już w ten czwartek (20 marca) zostanie otwarta wystawa poświęcona twórczości Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Poniższy tekst pochodzi ze strony Muzuem Narodowego w Warszawie - www.mnw.art.pl

Aleksander Gierymski 1850-1901

Wystawą dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku Muzeum Narodowe w Warszawie powraca do tradycji prezentacji twórczości artystów ze środowiska warszawskiego. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza, który był bohaterem wystawy inaugurującej w 1938 roku działalność Muzeum w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.
Na wystawie zaprezentowana zostanie niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów MNW, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.


Wokół słynnych dzieł – takich jak: Sjesta włoskaW altanieŻydówka z pomarańczami (obraz odzyskany w 2011 r. dzięki staraniom MKiDN oraz funduszom przekazanym przez Fundację PZU), Święto TrąbekWieczór nad Sekwaną czy Wnętrze bazyliki św. Marka w Wenecji – zebrane zostały szkice przygotowawcze i studia plenerowe, a także inne prace o zbliżonej tematyce. Na wystawie, obok powszechnie znanych obrazów, znajdują się również dzieła pokazane publicznie po raz pierwszy od końca XIX wieku.

Wystawie warszawskiej towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń.

Wernisaż w MNW 20 marca. Od lewej: Agnieszka Morawińska (Dyrektor MNW), Ewa Micke-Broniarek (kurator wystawy prac Aleksandra Gierymskiego w MNW), Zofia Gołubiew (Dyrektor MNK), Aleksandra Krypczyk (kurator wystawy prac Maksymiliana Gierymskiego w MNK), Bartosz Drabikowski (Wiceprezes Zarządu Banku PKO BP)

Różne odsłony twórczości A. Gierymskiego MNW 20 marca

Wernisaż w MNW 20 marca
Zdjęcia z wernisażu pochodzą z profilu MNW na facebook'u - https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe

 -----

Wystawa jest częścią projektu „Bracia Gierymscy” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie,  gdzie od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2014 roku na wystawie Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja zaprezentowana zostanie twórczość starszego brata malarza. Obie wystawy stwarzają wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji na temat twórczości braci Gierymskich, ich roli w rozwoju sztuki i wzajemnych relacji. Prezentacja twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) w Muzeum Narodowym w Krakowie przypada na 140-lecie jego śmierci. Fenomen tego cenionego artysty wciąż pozostaje znany wąskiej grupie odbiorców. Zmarły na gruźlicę w wieku niespełna 28 lat Maksymilian był starszym bratem Aleksandra Gierymskiego (1850–1901). Jeszcze w XIX wieku obaj bracia zostali okrzyknięci twórcami nowoczesnej sztuki polskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...